SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeservis 4765004
nr 476 5004
Kaffeservis
3 del, nysilver, Nyrokoko
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
måndag 16 juli 2007
kl 16:05:17
16/7 08:01:27
300 kr
16/7 11:38:17
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.